Jak się jada attieke?

Kasza
Żaden mieszkaniec Wybrzeża Kości Słoniowej nie wyobraża sobie bez niej dnia. Attieke jest obowiązkowym dodatkiem do większości potraw.
/ 11.01.2011 13:30
Kasza

Królowa kaszka

Na pierwszy rzut oka attieke prawie nie różni się od znanego nam kuskusu, jest trochę jaśniejsza i nieco bardziej kleista. Przygotowuje się ją do spożycia równie szybko jak kuskus, przez co jest doskonałym dodatkiem do potraw. Różnica między oboma kaszkami jest jednak dość istotna, ponieważ powstają one z zupełnie innych surowców. Kuskus to kasza pszenna, natomiast attieke powstaje z manioku. Proces przygotowywania jest dość skomplikowany i długi, ale efekt sprawia, że kaszka cieszy się coraz większą popularnością. Kiedyś podawano ją głównie w lokalach gastronomicznych, dziś jadana jest w prywatnych domach. Bez trudu można ją kupić, również w opakowaniach gotowych do odgrzania. Jej produkcją zajmują się głównie kobiety. Jest bogata w węglowodany, lekkostrawna.

Zobacz także: Co się robi z manioku?

Uniwersalny smak

O popularności attieke decyduje przede wszystkim jej delikatny, niemal niezauważalny smak, który doskonale pasuje do wszystkich dodatków. Attieke podaje się do mięs i do ryb, przygotowuje z warzywami i ziołami, świetnie wchłania rozmaite sosy. Współgra z intensywnością chili, delikatnością pomidorów, orientalnym smakiem imbiru. Często podaje się ją w towarzystwie pieczonych bananów. Wbrew pozorom towarzyszy nie tylko rozmaitym potrawkom mięsnym w sosach, ale i mięsom lub rybom z grilla. Można ją jadać również na słodko, na przykład z dodatkiem jogurtu i suszonych owoców. 

Zobacz także: Jakie sosy lubią mieszkańcy Wybrzeża Kości Słoniowej?

Redakcja poleca

REKLAMA